7.10.2008

Kürt sorunu.

Bugün Türkiye'de pek çok şey merkezin doğrudan doğruya denetiminin dışına çıkabiliyor. Yükselen milliyetçilik de kısmen böyle. Şoven ve saldırgan bir milliyetçiliği özerk ve kendiliğinden biçimde yeniden üreten dinamikler çalışıyor. Bunların herhangi bir konuda 'sorumlu' bir davranış benimsemesini gerektirecek bir durum da yok. 'Selam ırkdaşlar' falan diye 'chat' yapan adamların tanımlayıcı özelliği zaten 'sorumsuz' olmaları. Bu gibi odaklar, durmadan, bir 'Kürt nefreti', Kürtlere karşı bir intikam kültürü oluşturma ve yayma çabasındalar.
Genel ideolojinin buna karşı ne kadar hazırlıksız ve savunmasız olduğu düşünülürse, oluşan bu uğursuz duygunun nerelere varabileceği, ciddi kaygı uyandıracak boyutlarda. Doğrudan denetim altında olmasa da, bütün bunlar, dolaylı biçimde denetlenebilir. Bu tür milliyetçiliği bir 'değer' olarak gösteren, resmi kanallardan gelen davranışların kesilmesi, örneğin şu 'bayrak' edebiyatının normalleştirilmesi, bütün gecikmeye rağmen, bazı aşırılıkları frenleyebilir. Ama milliyetçiliğin (en ilkel biçimleriyle de olsa) topluma yayılması herhalde o 'resmi' çerveleri de çok mutlu ediyor olmalı ki, oralarda da böyle bir toparlanma görülmüyor. Ortada bir mücadele varsa, ne kadar sapmış, akıldışı yollara yönelmiş olsa da, bu son analizde 'birlikte yaşama'nın yolunu bulmak için girişilmiş bir mücadele, birinin öbürünü 'yok etmesi' için değil.
Hayatımın Kürtlerle birlikte devam etmesinden yanayım, çünkü gerek şahsen tanıdığım Kürtleri, gerekse bir topluluk olarak gözlemlediğim Kürtleri seviyorum. Sevdiğim, onurlu, ahlaklı, sıcak bulduğum, ayrıca saydığım için bu birlikte yaşamanın iki taraf açısından da olumlu ve istenilir bir şey olduğunu düşünüyorum.
Kürtler, bir çeşit Türk faşizminin iddia ettiği gibi, korkak ve kahpe, ikiyüzlü ve ahlaksız, gaddar şu bu olsalardı, birlikte yaşamak da istemezdim. Ama bu anlayışı yaymak isteyenler var ve boş durmuyorlar. Bunları daha nereye kadar hoşgörüyle seyredeceksiniz?

2 yorum:

OpethMania dedi ki...

Biliyon mu gerçekten çok güzel bir tevafuk(arapça kelime olduğunu tahmin ediyorum bakmadım tdk ya)
olmuş
Demek ki aklın yolu birmiş.Gaykedi de aynısını yazmak istemişti,yazmıştı bloğuna.Aynı şeyi söylim burda da "katılıyorum".

pnarnet dedi ki...

Evet gördüm ben de :) Teşekkür ederim.

Yorum Gönder